Zapraszamy uczniów i  Pracowników  Zespołu Szkół Nr 2 w Milanówku na badanie krwi na obecność przeciwciał anty-HCV w dniach  9,11,14 stycznia 2019 r. w godz. 10.00-14.00 w gabinecie pielęgniarki w szkole.

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus zapalenia wątroby typu C (Hepatitis C Virus – HCV). Do zakażenia może dojść podczas każdego uszkodzenia skóry, najczęściej w warunkach szpitalnych oraz podczas zabiegów medycznych oraz kosmetycznych, podczas wykonywania których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. W Polsce jest ok. 80% zakażeń, niestety, tylko co dziesiąty wie o swojej chorobie.

Przeciwko WZW typu C nie można się zaszczepić, dlatego tak ważne jest, aby unikać sytuacji, które niosą ryzyko zakażenia oraz wykonać badania diagnostyczne, dzięki którym mamy szansę na rozpoznanie choroby i skuteczne leczenie.

Wykonanie testu jest nieinwazyjne, polega na nakłuciu palca i pobraniu kropli krwi na płytkę testową. Wynik badania uzyskujemy po kilku minutach.

Przed badaniem, każdy uczeń/pacjent biorący udział w badaniu przesiewowym na obecność przeciwciał anty-HCV zobowiązany jest wypełnić druk - ŚWIADOMA ZGODA,
a w przypadku osób niepełnoletnich Świadomą zgodę na badanie musi podpisać rodzic lub prawny opiekun ucznia/pacjenta.

 

ŚWIADOMA ZGODA będzie do pobrania w sekretariacie szkoły i należy ją dać pielęgniarce przed wykonaniem badania.

                       

 

Back to top